Zalety mikrofiltracji

Ekonomia

Czysty olej zmniejsza zużycie komponentów w tym: zaworów, łożysk i siłowników. Powoduje to obniżenie kosztów konserwacji nawet o 80 %. Nie ulega wątpliwości, iż inwestycja w system filtracji Europafilter kosztuje znacznie mniej, niż godzina przestoju w produkcji.

Brak konieczności wymiany oleju niewątpliwie oznacza obniżenie kosztów, lecz największych oszczędności należy szukać gdzie indziej. Cena kilku litrów oleju jest niewspółmierna z kosztami utraty dochodów oraz kosztami napraw w przypadku niespodziewanej awarii. Badania przeprowadzone przez zagraniczne firmy dowodzą, iż ponad połowa z niezaplanowanych przestojów, wywołanych przez awarie łożysk, pomp i układów smarowania spowodowana była zanieczyszczonym olejem. Zanieczyszczenia te to głównie cząsteczki stałe oraz woda.

Wyższa jakość produkcji

Produkowane obecnie maszyny i urządzenia charakteryzują się coraz mniejszą tolerancją na zanieczyszczenia występujące w oleju. To dlatego, często dochodzi w nich do awarii, mimo iż starsze maszyny nadal pracują bezawaryjnie. W maszynach sterowanych hydraulicznie powtarzalność i dokładność produkcji zależy od jakości oleju. Zanieczyszczenia na ruchomych częściach i zaworach zmniejszają precyzję a tym samym obniżają jakość produktu.

Lepsza efektywność produkcji

Zmienna jakość produkcji i duża ilość odrzuconych produktów wiąże się z kosztami, które znacząco wpływają na dochodowość przedsięwzięcia. Na konkurencyjnym rynku nie wystarcza robić dobre rzeczy – trzeba też robić rzeczy dobrze. Jest to niezbędne do tworzenia bezpiecznych i trwałych relacji z klientami.

Bezpieczeństwo

Brak powtarzających się przestojów oraz czysty olej to nie jest tylko mrzonka. Za Europafilter przemawiają wyniki badań i statystyki oraz zdobyte doświadczenie. Kupując system filtracji Europafilter kupują Państwo jednocześnie gwarancję bezpieczeństwa swoich maszyn i urządzeń w zakresie olejów.

Ochrona środowiska

Systemy filtracyjne Europafilter zmniejszają zużycie oleju nawet o 90 %. Oznacza to również, że o 90 % zmniejsza się negatywny wpływ zużytego oleju na środowisko. Każde działanie, które jest dobre dla środowiska zwiększa możliwość pozytywnego rozwoju i pozostawienia po nas lepszego świata jako dziedzictwa dla naszych dzieci i wnuków.

Główne uszkodzenia powodowane przez zanieczyszczenia oleju

Utlenianie

Powstaje wtedy, gdy olej reaguje chemicznie z wodą i cząsteczkami stałymi. Im więcej cząsteczek tym większa powierzchnia kontaktu i tym szybciej zachodzi reakcja chemiczna. Osady z utleniania mają postać lepkiej masy, która przykleja się do zaworów i łożysk. Utlenianie powoduje również powstawanie cienkich powłok, co zmniejsza zaprojektowanie luzy powodując nierównomierne działanie, przegrzewanie oraz zużycie.

Ścieranie

Gdy twarde cząsteczki są ściskane między  ruchomymi częściami metalowymi uszkadzają ich powierzchnie. Tworzy się coraz więcej cząsteczek, które z kolei aktywują i niszczą znajdujące się w oleju dodatki.

Erozja

Cząsteczki pływające w oleju który porusza się z dużą prędkością, uderzają w metalowe części maszyn niszcząc metalowe części i tworząc kolejne cząsteczki.

Jeden filtr – trzy funkcje

Usuwanie wody – pochłania do 2700 ml wody ( wolnej i związanej )

Głęboka filtracja – usuwanie zanieczyszczeń stałych do 0,1 mikrona

Eliminacja utleniania – usuwanie z oleju efektów utleniania